Americanca Sofia Kenin, locul 15 WTA, este prima jucătoare calificată în marea finală de la Australian Open, după ce s-a impus în fața australiencei Ashleigh Barty, locul I WTA, în semifinale, cu scorul de 7-6, 7-5.

În primul set, liderul mondial a avut două mingi de set, la 6-4, în tie-break, dar nu le-a fructificat.

Articolul continua dupa recomandari

Apoi, după ce a condus cu 5-3, Barty a servit pentru a egala la seturi, la 5-4, a ratat alte două mingi de set, iar Kenin a reuşit break-ul şi a câştigat şi următoarele ghemuri, impunându-se după un meci care a durat o oră şi 45 de minute.

Sofia Kenin, pentru prima dată într-o finală a unui turneu de Grand Slam

Anterior acestei competiţii, Kenin, 21 de ani, născută la Moscova, nu trecuse niciodată de optimile de finală ale unui grand slam.

A doua semifinală este cea dintre Simona Halep și Garbine Muguruza, care urmează să se joace pe Rod Laver Arena.

Sofia Kenin este pentru prima dată într-o finală a unui turneu de Grand Slam.