Echilibru după primele meciuri ale României, după prima zi a semifinalei Fed Cup. Suntem la egalitate cu Franţa. Simona Halep şi Mihaela Buzărnescu au jucat în primele dueluri de la Rouen. Halep a învins-o pe Kristina Mladenovici. În primul set, Simona a avut ceva emoţii, însă, chiar şi aşa, după aproape o oră, şi-a trecut în cont primul act, cu 6-3. Şi al doilea set a fost la discreţia româncei, care s-a impus cu scorul de 6-1. Din păcate, Mihaela Buzărnescu nu i-a putut face faţă rachetei numărul unu a Franţei, Caroline Garcia, aceasta a învins-o cu un dublu 6-3. În primul meci de astăzi, Simona Halep va da piept cu Caroline Garcia.

Articolul continua dupa recomandari

După victoria de sâmbătă, Simona a ţinut să precizeze că "a fost dificil la începutul jocului, din cauza emoţiilor. A fost dificil să încep această întâlnire. Sunt însă mulţumită de prestaţia mea, iar în setul doi a fost mult mai bine. M-am simţit ca acasă la Rouen. Au venit mulţi fani şi vreau să le mulţumesc".